torek, 30. april 2024

Ta lipa pot (2024)

Mali traven, torek 30.4.2024

Bil sem namenjen drugam, kar pred Trbižem pomislim na Rezijo. Utrnila se mi je kot strela z jasnega. Takoj sem vedel, kaj mi je storiti. Namesto, da bi zapeljal v Tabljo, sem nadaljeval do Solbice, kjer sem parkiral tik spomenika brusačev (arrotini della Val Resia, te rosajonske bruser). 


Precej domače sem se počutil, ko sem stopil iz avta, kaj  se ne bi, saj sem bil petič namenjen na Ta lipo pot.


Do bližnjega slapu sem na hitro preštel moje obiske Rezije, gore, tematske poti in prireditve, vsaj dvajset jih je bilo, če ne več. Eden lepši in prijetnejši od drugega, vsi po vrsti nepozaben spomin, naj doživetje pa je bilo in bo verjetno tudi ostalo, spust zvezde repatice iz Pustega Gosta na božični večer in žive jaslice oziroma v živo odigrana božična zgodba, ki so jo imenitno predstavili domačini v tako prijetnem rezijanskem narečju. Že leta si obetam ponoven obisk te prireditve, solbaški božični večer je res nekaj posebnega.


Davno tega, kmalu po tistem, ko sem odkril to dolino, sem na spletu našel čudovito pesem Rina Chineseja z naslovom Rezija (klikni za poslušanje). Besedilo, čeravno v rezijanskem narečju, je več kot razumljivo, ko enkrat odkriješ to dolino in jo nekaj bolje spoznaš, toliko bolj.

Rezija, Oseacco (Osojane), 1981, Rino Chinese

Ni so barale: “Oskod ti se?”
Si rispondow: “Od Rezije!”
Ni so tele wëdet, da “kë to ë?”
Si rišpundow: “Ta nu w paklë!”

Ma kucë ti romunïš,
ka ä na mören ta kapet?
“Ti na möreš ma kapet,
ti si në dën Rezijan!”

Të na maja sïtna vas,
tu ka nišći na vö ostat,
Ma a na morem šćalë kapet,
zakoj nišći na vö otet!”

Rezija, Rezija,
a ti ćon šćale dobro!
Rezija, Rezija,
ti ti se samo ma vas!

Si mew no šćerïco izdë,
ka na mi tëla kar ë dobrö.
Den din si ji rëeko: Man se špęrtet,
an na perhaan već izdé!”

Pa wsimu svëtu a si hodew,
an spet izdë a si došew
anu si rëkow tu w iso hći,
da nina e liwća nu ku ti!”

E biw mi rëkow möj rejnek dëd,
da: “Povsod tu ka tï boš šow,
ti ceš hvalet no samo vas,
isa to če bet twa Rezija!”

Sprehod po Ta lipi poti je bil kot običajno čudovito izgubljanje v času in prostoru, polno čudovitih spominov in raznoterih želja. Posedanje ob reki, kjer sem si pošteno privezal dušo, bi lahko trajalo vse do večera in pozno v noč, pa se ga ne bi naveličal, tako prijetno je bilo ždeti ino nič početi, nič manj krasno je bilo vandranje po pravljični dolini. Zverinice iz Rezije so tokrat bile kozici na paši, martinčki in ptice, na začetku ino koncu potepa pa tudi prijazna labradorka Maya.



Do naslednjič . . .


ponedeljek, 29. april 2024

Humin (Gemona del Friuli)-San Daniele del Friuli-Spilimbergo-Rauscedo-Humin (kolesarjenje, <-> 108 km, ↗ 540 m)

Mali traven, nedelja 28.4.2024

V prvi polovici aprila, med kratkotrajnim vročinskim valom, so bili načrti za prvomajske počitnice povsem drugačni od dejanskega dogajanja te dni. Takrat nisem niti pomislil na to, da bom imel nekaj dni kasneje na vrtu za par prstov snega. No, to me je zmotilo precej manj kot to, da je obilno zasnežilo tudi sredogorje. Ne sicer toliko, da bi šel brisat prah s smučk, a dovolj, da sem moral spremeniti potepuške načrte, ki sem jih imel za bregom.

Pred časom sem ugotovil, da z novim biciklom sto in več kilometrov v enem kosu ni nikakršen bavbav, zato sem ponovno razmišljal v to smer. Ker sem pozimi kolesaril večinoma ob laški obali in nje zaledju, sem se tokrat odpravil nekaj višje. Izhodišče sem imel v ljubem mi Huminu, od tam sem se odpravil v smeri Furlanskih Dolomitov, tja torej, kamor sva s princesko večkrat potovala na imenitne potepe. Nekaj naprej od Spilimberga sem zavil nazaj in se po drugih cestah ino poteh vrnil do avta. Večkrat sem že kolesaril po Furlaniji, en res lep kolesarski potep se mi je še posebej lepo zapisal v spomin, menil sem, da danes ne bo nič drugače.

Današnji potep me je popeljal skozenj znana in ljuba mi mesteca ino vasice, katera sem kdo bi vedel kolikokrat opazoval iz avta in se redkokdaj tu pa tam tudi ustavil. Na biciklu se vse dogaja počasneje, pokrajino in naselja doživljaš drugače, bolj čutno, tesnejši stik vzpostaviš z vsem, kar je okoli tebe, podobno kot v gorah, recimo. Četudi je vse skupaj bolj kot ne mimobežno, podobno kot v avtu torej, si vseeno v naravi, v stiku z njo, lahko stopiš s kolesa in povonjaš rožico, pobožaš mačka ali psa ob poti, pozdraviš koga, izmenjaš par besed. 

Začel sem kot se spodobi, macchiato in brioche v Pasticceria La Fenice sta res sedla. Večkrat se ustavim v tej slaščičarni, je namreč odlično izhodišče za kolesarske potepe. Tik poleg je veliko brezplačno parkirišče, streljaj proč Spar, kjer običajno pred potepom kupim kaj za na pot in po njem kaj za domov, pa še po ravnem začneš in končaš, torej ti ni potrebno na koncu opraviti še z nesramno strmim klancem do centra storica, če parkiraš zgoraj, v starem delu mesteca. Med srebanjem kave in sladkanjem z briochem sem še enkrat preveril itinerar, nekaj bližnjic po stranskih cestah me je malce skrbelo, saj si makadama s cestnim kolesom nisem želel voziti. "Bo že, še vedno je nekako bilo," sem zaključil premišljevanja o tem in onem, poravnal račun in se šel pripravit za potep. Bicikel s prtljažnika, Crocse zamenjam s kolesarskimi čevlji, namestim bidon v nosilec in dam par potrebščin v žepe kolesarskega dresa. To je to, še Garmin, lučki spredaj in zadaj, in že sem na poti. 



Med potepom, z ozirom na dolžino le tega skoraj potovanjem, sem kolesaril skozi San Daniele del Friuli, Ragogno, Pinzano, Spilimbergo, Rauscedo (tod sem zavil nazaj proti Huminu), Dignano (tod sem se okrepčal, panino con prosciutto e Coca Cola) in Villanovo, za katero sem kmalu prisopihal v San Daniele, od koder do izhodišča ni bilo več daleč. Da med San Danielem in Huminom nazaj grede ne bi šel po taisti poti kot zjutraj, sem na koncu naredil še ovinek skozenj San Floreano.
























Počitek z malico sem se že vnaprej določil v Dignanu, tam je ob cesti prijeten lokalček, kjer sem si že nekajkrat pustil postreči. Sendvič je teknil, Coca Cola takisto, za na pot pa še nekaj sveže vode v bidon. Počitek mi je dobro del, kar verjeti nisem mogel, kako lahkotno sem nadaljeval potep. Do San Daniela mi je pot minila kot bi trenil, tam se mi je spet pričelo smejati, saj sem vedel, da nazaj do avta ni več daleč, v nogah pa skoraj nobene utrujenosti. V Humin sem se vrnil po drugih cestah kot sem ga zjutraj zapustil, celo preko avtoceste sem šel po nadvozu, katerega sem kdo bi pomnil kolikokrat gledal iz avta v minulih letih.











Med kolesarskim odklopom se mi je krasno dogajalo, tudi na makadamu, katerega si nisem želel. Nekaj malega sem ga imel za Pinzanom, ko sem se usmeril na neke sorte "vzdrževalno cesto", sicer večji del asfaltno, precej več šodra pa je bilo za Rauscedom, kjer je cesta speljana po širokem prodišču, ki je bilo suho kot poper. Tod me je dodobra pretreslo, ves prašen sem pripeljal nazaj na asfalt, ziher bi se dalo naokoli po njem, samo malce pozorneje bi moral pokukati na zemljevid. Prav zaradi takšnih "slučajev" vozim tubeless+Air-liner, da je manj skrbi tekom potepa. 


V Huminu pa obratno kot zjutraj, le kako bi drugače. Prvo Crocsi in sveža majica, zatem bicikel na prtljažnik, potem pa najlepše oziroma najslajše. Crostata s hruškami in čokolado, kofe in Coca Cola. Joj, kako je sedlo.


Domov grede sem zadovoljen opazoval okoliške gore, videč, da se je snežna meja opazno pomaknila višje. "Lepo ga pobira," sem se skoraj glasno menil sam s seboj in premišljeval, kam prihodnjič. No, ne samo kam, tudi kako . . . 

sreda, 17. april 2024

Lignano Sabbiadoro-Cordovado-Mulino di Boldara-San Michele al Tagliamento-Lignano Sabbiadoro (kolesarjenje, <-> 90 km, ↗ 160 m)

Mali traven, sobota 13.4.2024

Poletne temperature so me spet zvabile na kolo, tokrat poletno napravljenega. Ne pomnim, kdaj sem zadnjič v kratkih rokavih in hlačah sedel na kolo, zna biti, da v prvi polovici aprila še nikdar.   

Lignano z bližnjo in zadnje čase ne prav bližnjo okolico mi je že dokaj domač. Počasi mi leze pod kožo, podobno kot so mi davno tega zlezli pod kožo karnijski vršaci ino kraji pod njimi. Pravzaprav mi je ves svet od Marine Julie v Tržiču do Caorleja precej ljub, že prej sem ga rad obiskoval, sedaj s kolesom še toliko bolj. Kaj šele bo, če si res omislim še SUP ...

Sabbiadoro sem določil za izhodišče, tam je veliko parkirišče. Vedoč, da bo čez dan precej toplo, sem se potepa lotil po sistemu light&fast, vse potrebno sem stlačil v žepe na hrbtu kolesarskega dresa. Je povsem zadostovalo, le pijače bi lahko imel več kot samo en bidon. Do bližnje Bevazzane sem se lepo ogrel, potem pa še nekaj časa kolesaril po znanih mi cestah, preden sem zavil proti še neobiskanim krajem.












Mulino di Bordara je bil končni cilj mojega današnjega potepa, med potjo do tam sem mimobežno obiskal še Cordovado. Mimobežno zato, ker sem sklenil, da bodo bodoča kolesarska potepanja v teh ino drugih krajih tako načrtovana, da se bodo pričela s kofetkom in briochem, v drugi polovici potepa pa se bodem ustavil nekje ob poti na južini. In če bo kje blizu, še gelato, ko bo bicikel že na prtljažniku. Pred obedom pa seveda še nekaj malega turizma, odvisno od kraja, kaj ima za pokazati.


Tudi danes avtomobilskega in tovornega prometa ni bilo kaj dosti, z izjemo tisto nekaj malega na glavni cesti, kolesarjev pa precej. Ni kaj, krasni kraji, dobre ceste in prelestno vreme, celo pretoplo za prvo polovico aprila. Do opuščenega mlina, nekako na pol poti, gledano potep v celoti, sem zmogel hitro, vsaj zdelo se mi je tako. Navkljub temu, da sem nekaj malega počival v Cordovadu, pred obzidjem srednjeveškega mesteca. Pri mlinu sem prislonil bicikel na ograjo mostu in se sprehodil ob vodi, se tudi razgledal in malce spočil. Pogrešal sem klopco na obrežju, ob vodi, vsaj tam, kjer sem bil, morda je kje drugje ob vodi. Prijetno sveže je bilo nad rečico, hlad deroče vode je res prijal.










Nadaljeval sem proti Portogruaru, kjer sem v njegovem predmestju zavil nazaj proti Lignanu. Na križiščih sem vsake toliko pokukal kam vodijo ceste v to in ono smer in ideje za nove potepe so se porajale ena za drugo. Ker sem bil na poti light&fast, z minimalno opreme ino provianta torej, mi je počasi pričelo primanjkovati pijače, ploščici sem pozobal že precej prej. Zato sem se v zaselku Pozzi, tik pred San Giorgiem dal Tagliamento, ustavil v prijetnem lokalčku ob cesti in si tam privezal dušo. Klasika, kofe, Coca Cola in brioche, prihodnjič bom najverjetneje nekje ob takem času iskal pašto ali pizzo. Prijalo je posedeti v senci, saj je bilo res vroče, čutil sem, da me je po nogah in rokah sonce kar dobro ožgalo. Prihodnjič bo krema z menoj, jutranje mazanje še doma je očitno premalo, desetletja dolgo se tega zavedam vsako pomlad v gorah, peš in na turni smuki, sedaj se bom še na biciklu. Le kdaj bo zaleglo, če sploh kdaj.







Spočit in okrepčan sem nazaj do izhodišča zmogel zlahka, no, tudi prej ni bilo kaj prida težko. Tokrat sem se v Lignano pripeljal pri drugem krožišču, preden sem po Viale Europa prišel do avta, sem se zapeljal še po stranskih ulicah, radi prihodnjih obiskov seveda.


Pri avtu pa šok. Bicikel na streho, sam v druge cunje in obutev, pogledam na termometer in ta kaže 31 stopinj. Plus enaintrideset stopinj in to trinajstega aprila. Zapeljal sem se do plaže, do tam sem moral mimo dveh lekarn, ki imata zunaj zaslon, ki kaže čas, datum in temperaturo. Ni kaj, trideset in enaintrideset izmerjeno tudi tam, noro.


Bližje sem bil obali in s tem plaži, več je bilo prometa. Na enem od križišč sem vprašal policistko in policista, ki sta bila ob cesti, kod se najde kak brezplačen parking in izvedel, da je do konca aprila povsod zastonj in da bom ob obali težko našel prostor. Naj raje parkiram na eni od vzporednih ulic, kar sem dejansko storil, tam s prostorom ni bilo težav, pa še avto sem imel v senci. Pet minut sprehoda do plaže je prijalo, tam pa vse črno, toliko jih je bilo željnih sonca, nekaj njih tudi hladnega morja. Do gneče mi ni, zato nisem šel namočit stopal, tudi tam ne, kjer je bilo vse prazno, na plačljivem delu plaže, kjer dobiš poleg svoje parcele tudi ležalnik in senčnik. Raje sem stopil v bližnji lokal, komaj sem našel prosto mizico, v senci kakopak, in si vzel čas za pizzo in pijačo. 


Čeravno sem vedel, da je Nejc v Ljubljani, v petek sva se dobila na kosilu, in da sta njegova nona in nono na kolesu nekje v Posočju, sem se vseeno ustavil v Solkanu. Že dolgo nisem bil pri Maji, čeravno je vedno z menoj. Lonček netreska sem ji nesel, namesto svečke, le ta bo zlahka zdržal do naslednje zime, ko spet prinesem brin. 


Deset let bo, kar je ni, spomini pa tako živi, kot da je odšla nedavno. Najini spomini so samo še moji, njeni so odšli z njo, moji nekoč odidejo z menoj ...